Aşırı Aktif Mesanemi Kanser Olabilir mi ? Varikosel mi ?

Çocuğum geceleri Altını Islatıyor...

HER 100  ÇOCUKTAN 15'İNİN UYKUDA YATAK ISLATTIĞINI BİLİYORMUYDUNUZ?

Yatak ıslatma nedir,  ne sıklıkta görülür?

Beş yaşına gelmiş bir çocukta yatak ıslatma normal değildir. Bu durum çocuğun istemsiz ve farkında olmadan uykuda yatağını ıslatması anlamına gelen enürezis noktürna sorunu olduğunu gösterir. Bu yaştaki her 100 çocuktan yaklaşık 14-15'i uykuda altını ıslatır. On sekiz yaşındaki 100 kişinin birinde bu sorun devam edebilmektedir.

Yatak ıslatma neden olur?

İdrar kesesi ve idrar tutmaya yarayan kasların kontrolü sinir sistemi tarafından yapılmaktadır. İdrar kesesi kasları arasında dengesizlik vardır. Yani idrarın dışarı çıkmasını engelleyen kas, mesanenin kasılmasını sağlayan kaslardan daha zayıf olabilir. Mesane küçük olabilir ve normal miktarda idrar için yetersiz olabilir. Normal boyuttaki mesanelerinin tutabileceği idrardan daha fazlası üretilebilmektedir. Bunun nedeni:

  • Yatmadan 2 saat önceki dönem içinde çok sıvı tüketiyor olabilir.
  • Çocuk başka bir hastalığı nedeniyle idrar sökücü kullanıyor olabilir.
  • İdrar yolu enfeksiyonu veya şeker hastalığı olabilir.
  • Hormonal dengesizlik olabilir.

Yatak ıslatma psikolojik nedenlere mi dayanır?

Genel inanışın aksine gece yatak ıslatma psikolojik sorunların neden olduğu bir rahatsızlık değildir. Fakat gece altını ıslatmanın çocukta psikolojik sorunlara yol açabildiği bilinmektedir. 

Tedavisi mümkün mü?

Yatak ıslatmanın can sıkıcı bir durum olması kimi zaman konunun aile içerisinde konuşulmak istenmemesine yol açmaktadır. Bu şekilde üstünün kapatılması sorunun tedavisini zor  hale getirmekte ve aile içerisinde gerginliğin artmasına neden olmaktadır. Yatak ıslatma sorununun kendiliğinden geçmesini beklemek doğru değildir. 

Çocuğu ruhsal açıdan zor durumda bırakabilen bu rahatsızlığı tedavi etmek hem gereklidir, hem de mümkündür.

a. Motivasyon Teknikleri: 

Kayıt tutma ve ödüllendirme: Enürezis tedavisinde takvim tutma ve ödüllendirme teknikleri hem çocuğun motivasyonunu artırıcı hem de sorumluluk verici yöntemlerdir. 

Çocuk ıslak veya kuru geceleri bir takvim üzerinde işaretler. Yazma bilmeyenler güneş ve yağmur resmi ile bilenler yazı ile belirtebilirler. Bu işaretler kesinlikle çocuğun kendisi tarafından yapılmalıdır. Haftalık kontrollerde kuru günler çoksa çocuk ödüllendirilir. Bu ödül hiçbir zaman abartılı olmamalıdır.  

Anne-babalar probleme dikkatlerini yoğunlaştırmamalı ve başarısızlığı dikkate almadan başarıyı ödüllendirmelidir. 

 b. Sıvı kısıtlanması ve gece uyandırma: 

Akşam yemeğinden sonra sıvı alınmasının (çay, kola, karpuz vs.) kısıtlanması uykudaki idrar miktarını azaltabilir. Sıvı kısıtlaması konusunda sorumluluk çocuğa verilmeli, konunun yeni bir inatlaşma odağı haline gelmesi engellenmelidir. 

Çocuk yatarken mutlaka tuvalete gitmeli ve yattığında tuvalet için kalkma konusunda kendini koşullandırmalıdır. 

Çocuklar uyuduktan 1-1.5 saat sonra  tam uyandırılıp (uyku sersemi şeklinde olmayacak, uyandırıldığından dolayı rahatsızlık hissedebilir) tuvalete gitmesi sağlanırsa sıvı kısıtlamasının başarısı artar. 

c. İlaç Tedavisi: 

Genellikle ilaç tedavisine; davranış terapilerini bir ay süreyle uygun şekilde uygulamış fakat sonuç alınmamış vakalarda başlanır. 

İdrar kaçırmanın altında yatan nedene de bağlı olarak ilaç seçimi hekim tarafından yapılmalıdır. 

Bazen kombine tedaviler seçilebilir. 

Bu dönemde ailenin çocuğa karşı olan ilgisi, sabrı ve anlayışı kesinlikle tedavideki başarı oranlarını artırmaktadır. 

 Yeni Mah., Şehit Mesut Birinci Cad. No:85 Samsun, Atakum 55010

0 532 243 5176

hızweb