Böbrek taşından kurtulmada yeni yöntem

Böbrek taşından neştersiz kurtulma devri başladı. Ağrısız, sızısız hiçbir kesi ve doku zedelenmesine yol açmadan yapılan yeni tedavi metodu sayesinde böbrek hastaları bir gün sonra normal yaşantısına dönebiliyor. Türkiye’de oldukça yeni olan Retrograd  Intrarenal Cerrahi  (RIRC)  Özel Medicana Samsun Hastanesi‘nde uygulanmaya başlandı. Üroloji uzmanı Op.Dr. Ahmet Gençbay, gelişen teknolojinin  tıpta yaratmış olduğu  modernizasyonun sonucu böbrek taşlarının tedavisinde uygulanan ve hastaya büyük avantajlar sağlayan RIRC teknolojisi hakkında bilgiler verdi.

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte böbrek taşlarının tedavisinde birçok alternatif tedavi seçenekleri ortaya çıkmıştır. Böbrek taşlarının tedavisinde asıl amaç böbreğe en az zarar vererek maksimum taşsızlık sağlamaktır. Geçmişte açık cerrahi ile tedavi edilen böbrek taşları son yıllarda gelişen teknoloji paralel olarak Perkütan nefrolitotomi (PCNL), Retrograd  Intrarenal cerrahi (RIRC) yada vücut dışından şok dalgaları ile taşkırma (ESWL) tedavisi gibi birçok alternatif metodla tedavi edilmektedir.

Gerek endoskopi teknolojisindeki ilerlemeler, gerekse lazer teknolojisindeki gelişmeler sonucu yeni nesil fleksibl üreteroskopların klinik kullanıma girmesi ile böbrek taşlarının tedavisinde Retrograd İntrarenal cerrahi (RIRS) önemli bir alternatif haline gelmiştir. Günümüzde açık cerrahiye, perkütan nefrolitotomiye (PCNL) gereksinim duyulmadan Retrograd Intrarenal cerrahi (RIRS) ile başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.

“Hastaların doğal anatomik boşluklarını kullanarak herhangi bir kesme veya delme işlemi yapmadan böbreğe ulaşıp, taşları lazer enerjisiyle kırıyoruz” diyen Gençbay , “Taşları kum taneciklerine dönüştürüyoruz. Kendiliğinden rahatça düşebilecek 3 milim ve altındaki büyüklüklere kadar parçalıyoruz. Bazı hastalara ameliyatın durumuna ve taşın büyüklüğüne bağlı olarak stent konulabilir. Ki bu stent sayesinde hastalar taşlarını rahatlıkla dökebiliyor. Ertesi gün hasta taburcu olup normal hayatına dönüyor. Ameliyattan sonraki dönemde ağrı oldukça az oluyor.  Retrograd intrarenal cerrahinin (RIRS ) düşük komplikasyon ve yüksek başarı oranları ürolojide kullanımını hızlı bir şekilde artırmıştır .   Bu tekniğin önemli bir avantajı da, böbreğinde doğuştan anomali ( rotasyon anomalisi , at nalı böbrek  , kalisiel divertikül vb. )  olanlarda  , obezlerde-şişmanlarda , çocuklarda , her iki böbreğinde taş olanlarda  ve kanama bozukluğu olan  hastalara da uygulanabilmesidir” diye konuştu.

http://www.heykadin.com.tr/bobrek-tasindan-kurtulmada-yeni-yontem/

 

 Yeni Mah., Şehit Mesut Birinci Cad. No:85 Samsun, Atakum 55010

0 532 243 5176

hızweb