SÜNNET CİDDİ BİR OPERASYONDUR

Çok eski çağlardan beri uygulanan sünnet dini ve tıbbi nedenlerle gerçekleştirilmektedir. Tıbbi nedenler olarak sünnet derisinin idrar akışını engelleyecek derecede dar olması veya idrar yolu iltihabına sebep olması sayılabilir . Asırlardır uygulanmakta olan ve basit bir işlem olarak görülen sünnet aslında bir erkek çocuğun psikolojisi ve beden sağlığı üzerine ciddi hasarlar verebilir. 

 • Sünnet için ideal yaş 6ay-2 yaş arası ya da 6-8 yaş civarıdır. Özellikle 2-6 yaş arasında uygulanan sünnet çocukta psikolojik travma yaratabileceğinden önermiyoruz. Ancak sünnet bir sağlık problemi için uygulanacaksa bu bir zorunluluktur ve yaşın önemi yoktur.

• Aileler sünneti öncelikle bir cerrahi işlem olarak kabul etmelidirler. Ne kadar basit görünürse görünsün hiçbir cerrahi işlem basit değildir ve bazen çok komplike hale gelebilir. Küçümsenmeden ve temel cerrahi ilkeden ödün vermeden yapılmalıdır. Dolayısıyla en ideal olanı sünnetin deneyimli cerrahlar tarafından  ,  ameliyathane şartlarını sağlayan sağlık kuruluşlarında yapılmasıdır . Bilgisiz ve yetkisiz ellerde sünnet telafisi mümkün olmayan hasarlar yaratabilir. 

 • İdeal sünnet anestezi altında uygulanmalıdır. Bölgesel uyuşturma altında dahi yapılan sünnette çocuk acı hissetmese bile korku ve heyecan nedeniyle psikolojik olarak ciddi travmaya maruz kalacaktır. Birçok erişkin sünnet olduğunda duyduğu acıyı hatırlamamasına karşın yaşadığı korku ve heyecan hafızalarında net bir şekilde durmaktadır. Sünnet için uygulanan yüzeysel anestezidir ve oldukça güvenli bir anestezi şeklidir. Anestezi öncesinde verilen bir ilaç yardımıyla çocuk rahatlatılır ve sünnet stresinden uzaklaşır. Bu ilacın yarattığı kısa süreli hafıza kaybı sayesinde çocuk sünnet öncesi ve sonrasındaki stresli dönemi de hatırlamayacaktır.

 • Sünnet öncesinde çocuğun muayenesi yapılmalı ve özellikle kanama bozukluğu açısından da test yapılmalıdır. Böyle bir hastalığın atlanması durumunda çok kötü ve ciddi sonuçlar doğabilir. Birçok hemofili hastasının tanısı sünneti takip eden durdurulamayan kanamalar sonrasında konmaktadır. 

 • Sünnet konusunda ebeveynlere düşen en büyük görev çocuklarının sünnetinin ideal bir şekilde yapılması için çaba göstermektir. Böylelikle bu konuda kendileri adına karar verilen çocukları istenmeyen ve tehlikeli komplikasyonlardan korumak mümkün olacaktır.   

SÜNNET SONRASI ÖNERİLER

Yara Bakımı: Bazen gazlı bez penis etrafına sarılır .bunun 2 gün sonra muhakkak çıkarılması gerekir. Pansuman düşerse ve kanama olmazsa yeniden pansumana gerek yoktur. Sadece ilk 2 gün  önerilen merhemi günde 1-2kez dikiş hattı üzerine ve peniste kızarık olan yere sürülür .Sünnette  dikiş için kullanılan iplikler kendiliğinden eridiğinden dikiş alma işlemine gerek yoktur. Peniste şişme ve morarma olabilir ;kendiliğinden geçecektir.

Temizlik –Banyo: Gerektiğinde ilk iki gün yara bölgesini koruyarak banyo yaptırılabilir .Sargının idrarla ıslanması önemli değildir ,ama dışkı ile kirlenirse değiştirilmesi veya çıkartılması gerekir. İkinci günden sonra iki hafta sabah –akşam 20’şer dakikalık ılık su içinde oturmalıdır.

İdrar yapma: Bazen idrar yapmada zorlanma veya acıma olabilir, bol su içilmesi ile geçer.

İlaçlar:  İki gün süre ile hekiminizin verdiği ağrı kesici ilaçları kullanmak yeterlidir.

Giysi:  İlk üç gün genellikle bol giysiler giyilmeli ,bezlenen çocuklarda bezin yumuşak bağlanmasına dikkat edilmeli ,sonra günlük kıyafetlerini giyebilir.

Kontrol:  Peniste olağan dışı görüntü ,akıntı ,idrar yapma güçlüğü olursa hekime başvurulmalıdır.Yeni Mah., Şehit Mesut Birinci Cad. No:85 Samsun, Atakum 55010

0 532 243 5176

hızweb